


Förskolan har två avdelningar, Sillen och Sälen. Båda avdelningarna har barn i åldrarna 1-6 år. Övergången till förskoleklass när de blir 6 år är en naturlig del eftersom barnen dagligen ser skolbarnen. De ser de yngre barnen som en naturlig del, i skolans värld och kommer gärna ner och leker eller läser för dem.
Hedens skola och förskola har numera samma rektor och vi ser fram emot en större gemenskap och en möjlighet att växa starkare tillsammans.
Hedens Förskola arbetar mycket med barnens trygghet och självständighet, att bli en självsäker och demokratisk individ i en större grupp. Vi arbetar mycket med musik, skapande och naturen. En promenad till "Ankedammen" eller att klättra lite på klippor är alltid en uppskattad aktivitet.