Vi ses på hamna 2026

Välkommen till en dag fylld med samtal, information och aktiviteter för både stora och små! Oavsett om du bor här, vill flytta hit eller bara besöka ön, får du möjlighet att se utvecklingsplanerna för Öckerö centrum.

Hur vill vi att Öckerö ska utvecklas framöver?

På plats finns representanter från kommunen som berättar om aktuella planer och svarar på frågor. Tornstaden och F O Peterson finns också med för att prata om kommande byggnationer och hur de kan bidra till ett levande samhälle året runt.

Med anledning av valåret deltar även representanter från de politiska partierna i kommunen. Det ger dig möjlighet att samtala om visioner och idéer för livet på Öckerö – nu och framåt.

Mer information

Du hittar mer information om hela programmet på Facebook-evenemanget "Vi ses på hamna" Länk till annan webbplats.

 

Bild på öckerö hamn

Eventinformation

Datum: 30 maj 2026

Tid: 12.00 - 16.00

Adress: Öckerö hamnplan

Senast uppdaterad:

Publicerad: