Besök på Mfangano Island genom projekt i kommunalt partnerskap
En delegation från Öckerö kommun har besökt Mfangano Island i regionen Homabay för att byta erfarenheter kring hur unga kan nå ett ökat inflytande i samhället. Besöket är en del av vårt deltagande i ett kommunalt partnerskap med kommunen i Kenya. Fokus för besöket var barnkonventionen och hur den går att göra mer känd och tillämpad i praktiken.
%209.jpg)
Deltagare från Öckerö kommun och Mfangano Island/Homabay-regionen.
Öckerö kommun och Mfangano Island som ligger i Homabay-regionen har sedan några år tillbaka ett partnerskapprojekt för att ungdomar i de olika kommunerna ska nå ett ökat inflytande i samhället. Besöket är en del av vårt deltagande i projektet. Från Öckerö kommun deltog en delegation av politiker och tjänstepersoner.
Jennie Skog, lärare på Bergagårdsskolan, berättar här mer:
Vi kan lära av varandra i många olika avseenden och det som berörde mig mest var alla härliga, glada och nyfikna barn som tog emot oss med öppna armar. Det finns stora likheter i vår undervisning men även stora skillnader. Att få komma så nära den kenyanska befolkningen och dess kultur i vårt arbete kring barnkonventionen och barns rättigheter är få förunnat.
Jennie fortsätter:
Efter besöket i Kenya kommer jag att berätta om vår resa och projektet kring barnkonventionen och barns rättigheter i alla våra årskurser på Bergagårdsskolan men även för personalen på vårt nästa APT. Två områden som jag vill utveckla mer i min undervisning är att lära eleverna att delta i debatter i tidig ålder samt arbetssättet där lärarna fick eleverna att vara delaktiga genom att ”ramsa” undervisningen under lektionerna. Resan till Kenya gav mig nya erfarenheter och gav mig nya perspektiv och det är något som jag tror att både jag som lärare men även mina elever kommer få nytta av i vårt framtida arbete kring barnkonventionen och barns rättigheter i skolan.

Jennie Skog, lärare på Bergagårdsskolan.
Samarbetet, som finansieras av ICLD (Internationellt Centrum för Lokal Demokrati), syftar till att stärka den lokala demokratin och barns rätt till delaktighet genom ökad kunskap och implementering av barnkonventionen. Projektet är en del av ett större arbete där ICLD arbetar för att stärka demokratiseringsprocesser både i Sverige och i utvecklingsländer.
Besök på plats i Kenya och Sverige
Det kommunala partnerskap har pågått under flera år men tidigare har utbytet främst skett digitalt på grund av pandemin. Under hösten 2023 fick vi besök från Kenya för en konferens om barns inflytande.
Genom digitala möten har vi kunnat hålla kontakten och arbetat med barnkonventionen, men att nu få mötas fysiskt gav nya insikter och värdefulla lärdomar att ta med hem till Öckerö. På plats fick deltagarna en djupare förståelse för hur Homabay-regionen arbetar med barns rättigheter och delaktighet. Samarbetet mellan Öckerö och Mfangano Island har varit uppskattat från båda sidor, säger Malin Fogelström, verksamhetschef Kultur & Fritid.
Som en del av projektet kommer en delegation från Mfangano Island att besöka Öckerö i maj. Syftet med besöket är att fortsätta erfarenhetsutbytet och gemensamt arbeta vidare med implementeringen av barnkonventionen. Efter det besöket avslutas projektet.
Vad har projektet lett till?
Sedan projektet startade har Öckerö kommun tagit flera initiativ för att stärka barnkonventionens roll i den kommunala verksamheten.
Exempel på detta är:
- Ökad medvetenhet och kunskap om barnkonventionen inom utbildnings-, kultur- och fritidsförvaltningen.
- Utveckling av frågor kring barnkonventionen när vi skriver tjänsteutlåtanden.
- Skapandet av "barnkonventionsbubblor" som stöttar verksamheten i att ge olika perspektiv på barns rättigheter.
- Utvecklat verksamheternas kvalitetsrapporter.
- Genomförande av NANO-utbildning och föreläsningar för att sprida kunskap om barnkonventionen.
- Utveckling av demokratiforum.
Utställning i Navet om kenyanskt hantverk
Är du intresserad av kenyanskt hantverk är du välkommen att besöka Kulturhuset Navet och Öckerö bibliotek som har en pop-up utställning på ämnet.
Mer information
Kommunala partnerskap via ICLD Länk till annan webbplats.
Bilder från resan till Kenya
