Äldre och senior

Du som är äldre kan få stöd och hjälp av Öckerö kommun. Vi hjälper dig att hitta rätt stöd utifrån dina behov så att du kan bo kvar hemma och leva ett så självständigt och tryggt liv som möjligt. På den här sidan har vi samlat information som vi tror du kan vara intresserad av. Du kan ansöka om många olika typer av stöd hos kommunen. Mer information om de olika stöden hittar du på följande sidor.

Bild Solhöjden fika.jpg

Hjälp i hemmet

Du som har svårt att klara dig själv i hemmet kan ha rätt till hjälp i hemmet, så att du kan bo kvar hemma så länge du önskar.

bild Solhöjden balkong .jpg

Särskilda boenden

Om dina behov av vård, omsorg och tillsyn är så stora att du inte längre kan bo kvar hemma kan du få flytta till ett boende med personal.

Bild boende Solhöjden boule.jpg

Träffpunkter och dagverksamhet

Kommunens olika mötesplatser för seniorer. Här finns beskrivet verksamheters olika aktiviteter, café och lunchservering.

Relaterade nyheter


  • Höstbild med text: Nära vård och digitala hjälpmedel för seniorer
    Inbjudan till informationsträff 27 november - Ta del av dagens och framtidens vård och lär dig mer om digitala hjälpmedel som kan förenkla och trygga vardagen!

  • Badstege från klippor vid havet. Text 450x850 pixlar.
    Öckerö kommun erbjuder även i år gratis broddar till dig som är 65 år eller äldre. Broddarna kan hämtas på kommunhuset under ordinarie öppettider från och med den 10 november. Du kan själv hämta dem, eller be en anhörig att göra det åt dig. Utdelning sker även vid förfrågan via kommunens Träffpunkter.
    Broddar finns i storlekarna S, M, L och XL.

  • Ange alternativtext
    Samarbetet mellan Öckerö kommun och Hönö Arena har pågått i ungefär ett och ett halvt år och har nu utökats. Två olika grupper från daglig verksamhet hjälper till med underhåll och reparationer i arenans lokaler vid bestämda tider.