Café kannan Röda korset

I samarbete med Öckerö Röda Kors-krets driver Daglig verksamhet en secondhandbutik med Café – Café kannan. Deltagarna på Café Kannan erbjuds arbetsuppgifter som är relaterade till butiken och cafét.

Här är exempel på aktiviteter och arbetsuppgifter:

  • Arbeta i butik, hantera kassan och ta betalt för varor.
  • Tvätt och strykning: Hämta och lämna tvätt på Nimbus, fylla och sätta igång tvättmaskinen, hänga upp tvätt, stryka och vika.
  • Köks- och serveringsarbete: Tömma och fylla diskmaskinen, duka till morgonfikat och lunchen samt baka till cafeét.
  • Administrativa uppgifter: Strimla papper, ta bort häftor på tidningar, prismärka varor och ställa fram varor.
  • Underhåll och skötsel: Tömma pappersåtervinningen på Kommunhuset, tömma husets återvinning och vattna krukväxterna på Kommunhuset.
  • Inköp och varuhantering: Handla på Ica till DV och Röda Korset samt packa upp varor.
  • Kreativa aktiviteter: Gjuta betong som säljs i butiken, laminera papper och lägga ut bilder på Röda Korsets Instagram.
  • Städning och underhåll: Dammsuga nedervåningen och göra iordning fruktkorgar på Kommunhuset.

Hitta hit

Senast uppdaterad:

Publicerad:

Kontakt

Vänd dig till kommunservice oavsett vad din fråga eller ditt ärende gäller.

Öckerö kommunservice
Telefon: 031-97 62 00
E-post: kommun@ockero.se

Daglig verksamhet Café kannan Röda korset

Besöksadress
Björnhuvudsvägen 19
Öckerö

Postadress
Daglig verksamhet
Öckerö kommun
475 80 Öckerö